Ana içeriğe atla

Dijital Teknolojiler

Dijital İnovasyonla Öğrenime Katkı
dijital-teknolojiler

Geleceğin Harekât Ortamına Hazırlık Yapılıyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda, yapay zekâ ve robotik alanında faaliyet gösteren YTÜ, kurum ve kuruluşların katılımıyla kapsamlı çalışmalar yürütüyor. Bu alanda yetkinliği bulunan firmaların oluşturduğu konsorsiyumla “Robotim – İş Birlikçi Robotlar (insansız hava ve kara araçları) ile Otonom Keşif, Güdüm ve Seyrüsefer Ar-Ge Projesi” sözleşmesi imzalandı. Robotim Projesi’nde, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden YTÜ öğretim üyeleri ortaklığında kurulmuş olan YTÜ Yıldız Teknopark firması Polonom Teknoloji ana yüklenici olarak yer alırken, Yıldız Teknik Üniversitesi de alt yüklenici olarak bulunuyor. Projede SelviTech iş ortağı olarak, TÜBİTAK BİLGEM, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi de alt yüklenici olarak yer alıyor. Proje kapsamında, insansız sistemlere yeni teknolojiler eklenerek geleceğin harekât ortamına hazırlık yapılacak.

Amaç Tam Otonom Olarak Görev Yapacak Sistemi İnşa Etmek

Robotim Projesi’yle, yapay zekâ destekli İHA ve İKA’ların sürü halinde, GPS olmayan ortamda ve tam otonom olarak görev icra edeceği bir sistem oluşturulacak. Kara ve hava araçlarının kendilerine has operasyonel avantajları en verimli şekilde kullanılacak, keşif ve gözetleme görevleri için sürü içerisinde iş paylaşımı, farklı sensör verilerinin birleştirilmesi, ortak taktik ve davranış algoritmaları geliştirilecek. Yetenekli robot sürüler Projeyle, dağıtık yapay zekâ destekli sürü algoritmalarının geliştirilmesi, yapay zekâ destekli nesne ve dost-düşman unsur tespiti, sürü haberleşmesi altyapısı hazırlanması gibi sürü yeteneklerinin kazanılması hedefleniyor.

YTÜ Dijital Teknolojiler’den Her Güne Yeni Bir Proje

Dijital teknolojiler alanında YTÜ ve Teknopark bünyesinde yürütülen projeler ve hayata geçirilen şirketlerden bazıları ise şöyle;

YTÜ Yıldız Teknopark’ın ilk şirketlerinden biri olan Compugroup, dünya genelinde 8 bin çalışanıyla sağlık bilişiminde ilk 10 yazılım şirketinden biri. Şirket, özel sağlık sigortalarının akıllı yazılımlarının %80’ini üretiyor. 

YTÜ Yıldız Teknopark şirketlerinden Etiya, kendi geliştirdiği ödüllü ürün portföyü ile müşteri deneyimini esas alan yapay zekâ destekli dijital dönüşüm uygulamaları sunan bir yazılım şirketi.

Bilgisayarla Görme Laboratuvarı’nda tıbbi görüntüleme, Doğal Dil İşleme Laboratuvarı’nda yapay öğrenme üzerine çalışmalar yürütülüyor.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Gömülü Sistemler ve Robotik Laboratuvarı’nda otonom robotlar ve sürü simülasyonu projelerini, Akıllı Sistemler Laboratuvarı’nda; derin öğrenme, makine öğrenmesi ve büyük veri alanlarında araştırmalarını sürdürüyor.