Ana içeriğe atla

YTÜ Akademik Yayın Teşvik Listesi (2022)

Sayın Öğretim Üye ve Yardımcıları, 

2022 yılı YTÜ Akademik Yayın Teşvik listesi, Scopus veritabanı baz alınarak hazırlanmıştır. Makale adı, kurum içi yazar sayısı ve çeyreklik sınıflarını (Q1 ve Q2) kontrol edilerek, değişiklik önerilerinizin 24.02.2023 Cuma gününe kadar gönderilmesi gerekmektedir. 2022 yılı Akademik Yayın Teşvik Kontrol Listesi linki ile düzeltme talebi linki aşağıda yer almaktadır: 

Kontrol listesi linki :

https://drive.google.com/file/d/1mP16pNZMVMphsKQHWQBBI_ln5Ff1xtYc/view?usp=sharing 

Düzeltme talebi linki: 

https://datahub.yildiz.edu.tr/app/form?id=Ysl6pg 

Taleplerinizi oluştururken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda listelenmiştir. Taleplerinizi oluşturmadan önce veritabanında sorunlu olan makaledeki Yazar İsmi, Kurum Adı ve Basım Yılı hususlarını kontrol etmenizi rica ederiz. 

Üniversitemize yapmış olduğunuz katkılar için teşekkür eder, başarılarınızın artarak devam etmesini dileriz. 

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü 

 

Taleplerinizi oluştururken, dikkat edilmesi gereken hususlar:  

1) Liste doğrudan Scopus veritabanından alınmaktadır. Bu nedenle, teşvik listesi için yalnızca Scopus veritabanında bulunan yayınlar değerlendirmeye alınmıştır.  

2) Mevcut yayın listesinin, diğer teşvik sistemlerine girmiş ve/veya girecek olduğunuz yayın verileri ve ayrıca diğer teşvik mekanizmaları ile bir bağlantısı bulunmamaktadır.  

3) Yayınların çeyreklik sınıfları, Scopus veritabanına göre belirlenmiştir. Bu sebeple, taleplerinizi oluştururken lütfen Clarivate (WoS) veritabanını referans göstermemenizi rica ederiz. 

4) Teşvik listesi, yalnızca Makale (Article) ve Derleme (Review) türü yayınları içermektedir. 

5) Scopus veritabanına göre, Basım aşamasında (Article in Press) olan ve ayrıca basım yılı 2021 veya 2023 olarak gözüken yayınlar listede mevcut değildir. 

6) Kurum adresi olarak (Affiliation), üniversitemizin adının verilmediği veya üniversite adının yanlış yazıldığı makaleler listede bulunmamaktadır. Yayınlarınızın puanlamaya katılabilmesi için, üniversite adının mutlaka “Yildiz Technical University” olarak girilmesi gerekmektedir. 

7) Daha önce birleştirme yapılmamış ve 2022 yılında yeni oluşmuş Scopus ID’ler için, ilgili yazar tarafından Scopus websitesi üzerinden birleştirme (Request to Merge Authors) işlemi yapılması gerekmektedir.  

8) Teşvik miktarı hesaplanırken diğer üniversiteler ve uluslararası etkileşimi arttırmak amacıyla 

Teşvik tutarı = [Q1 veya Q2 Teşvik tutarı] / [Toplam yazar sayısı – Üniversite dışı yazar sayısı] 

formülü kullanılmıştır.