Ana içeriğe atla
Anasayfa

MEB-YTÜ Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü

Millî Eğitim Bakanlığı ile Yıldız Teknik Üniversitesi arasında Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü imzalandı.

Güçlü geleneği üzerinde yükselerek geleceğe yön veren, yenilikçi, proaktif bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Yıldız Teknik Üniversitesi, 111 yıllık akademik bilgi ve birikimini, yine ülkemizin en köklü ve başarılı liselerinden biri olan Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’yle paylaşıyor.

MEB 2023 eğitim vizyonu kapsamında, MEB ile YTÜ arasında Elektrik-Elektronik Teknolojisi ile Bilişim Teknoloji alanlarında iş birliği protokolü imzalandı. YTÜ'nün Davutpaşa Kampüsü'ndeki Otağ-ı Hümayun’da düzenlenen imza törenine, Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER ve YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer YILMAZ katıldı.

İşgücü piyasasının aradığı insan kaynağını hızlı ve nitelikli bir şekilde yetiştirmek için seferberlik başlattıklarını belirten ÖZER, bu amaçla Türkiye’nin en önemli kurum ve kuruluşlarıyla çok güçlü meslek liseleri kurmaya başladıklarını ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile atılan bu adımın da bu kapsamda bir çalışma olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin farklı alanlardaki deneyimleri eğitim sistemine ne kadar transfer edilebilirse sistemin o kadar güçlü olacağını kaydeden Bakan Mahmut ÖZER, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer YILMAZ’ın şahsında tüm üniversite akademisyenlerine, çalışanlarına ve projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Özelikle, öğrencilerin başarı seviyelerini yükseltecek olan tüm eğitim hizmetlerinin niteliğinin artırılmasını, eğitim programlarının geliştirilmesini ve öğretmen yeterliklerinin uygulamalı eğitim faaliyetleriyle geliştirilmesini hedefleyen protokolün amacı;

MTEGM ile YTÜ iş birliği kapsamında, Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açılacak Kuluçka Merkezi ile Elektrik-Elektronik Teknolojisi ve Bilişim Teknolojileri alanlarında sınavla öğrenci kabul eden, hazırlık+4 yıl eğitim veren pansiyonlu okulda, öğretmenler ile öğrencilerin yeterliliklerinin artırılarak sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmektir.

İmza töreni videosuna ulaşmak için Tıklayınız.