Ana içeriğe atla
Anasayfa

CANIS MAJORIS 2022

“Düşünce, aklın duyulmayan sesidir.”

 

Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin yirmi beşinci kuruluş yıl dönümüne rastlayan ve bu yıl altıncısını düzenlediğimiz “CANIS MAJORIS 2022” başlıklı kompozisyon dalı konserimiz, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümümüzün ve Ses Sanatları Tasarımı Anabilim Dalımızın diğer alanlarda eğitim gören müzik insanlarının da yer almasıyla daha anlamlı bir hale gelmiştir.

Bu akşamki bestecilerimiz, evrende keşfedilen en büyük yıldızlardan ve etkinliğimizin ismine de ilham kaynağı olan VY Canis Majoris gibi parlak ve büyük birer yıldız olmayı hedeflemektedirler. Önceki beş yılda da olduğu gibi bu yılki etkinliğimiz de mevcut öğrenciler, mezunlar ve öğretim elemanlarının yoğun çabaları ile hayat bulmuştur. Bu konser akşamını siz değerli müzik severlerle paylaşmanın heyecanını ve onurunu yaşıyoruz şüphesiz.

Kompozisyon dalı, fakültemizin üç bölümünden biri olan Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü çatısı altında bulunan Ses Sanatları Tasarımı Anabilim Dalı bünyesinde yer almaktadır; şimdiye kadar verdiği kırk civarındaki mezunu ve on bir mevcut öğrencisi ile fakültemizin tını zenginliğinde var olan yeniliğe açık, çalışmayı baş tacı eden güçlü bir titreşimdir.

YTÜ Rektörlüğü ile Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanlığı’nın verdiği destek sayesinde gerçekleşen bu yılki konserimizde, on iki bestecinin kompozisyonları yer almaktadır. Etkinliğimizin tını yelpazesi, tonal müzikten atonal müziğe, akustikten elektronik müziğe, yapay zekâ ve caz türünün eser renkleri ile zengin bir spektrum sunmaktadır. Besteci ve yorumcu iş birliğinin en güzel örneklerini tecrübe ettiğimiz ve sizlerle paylaştığımız bu akşamki konserimizde, eserlere ruh veren değerli yorumcularımıza minnet duygularımızı sunarız.

“Öğrenmeden kendinizi ayrı tutmak, dibini görmediğiniz kör kuyuya inmek gibidir.”

Düşüncenin, duygunun, bilginin ve tecrübenin marifeti olan müzik kompozisyon sanatı, yaratıcılığın sesler ile ifadesidir. Sesler ile örülen bu yapıyı meydana getiren besteciler için yoğun bir çalışma, disiplinli düşünme, geniş bir bakış açısına ve engin bir duygu denizine sahip olmak şarttır şüphesiz. Tüm bu saydığımız özellikler sabır ile birleştiğinde, bütüne ulaşmak mümkün olmaktadır.

Her zaman dile getirdiğimiz gibi besteleme, işte bu yaratıcılığın ilk ve ham halidir. Kompozisyon yapmak ise o besteye ruh, hayat yani işleyen bir canlılık verme yetisidir. Evrenin, bir zerrenin büyük patlamasından oluştuğunu düşündüğümüzde, oluşan devasa yapının muazzamlığını ve bu muazzamlığı oluşturan ögelerin tutarlılığını görmekteyiz. İşte müzik kompozisyonu yapmak da çoğu zaman küçücük bir ögeyi geliştirerek, evirerek ve iç içe geçen katmanlar oluşturarak kozmik bir yapı ortaya koyabilme hüneridir.

Zengin bir armoni yapısına sahip olan Canis Majoris 2022 konserinin gerçekleşmesindeki desteğinden ötürü Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne, Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Turan Sağer’e, Müzik ve Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Arda Eden’e, ses kayıt sorumlusu Özgür Atmaca’ya ve görüntü kaydını gerçekleştiren İbrahim Durmuş’a, Ses Sanatları Tasarımı Anabilim Dalı kompozisyon ailesi olarak teşekkürlerimizi sunarız.

Her zamanki gibi, bu akşam gerçekleşen etkinliğimize dair önerileriniz, eleştirileriniz ve görüşleriniz Canis Majoris konser ekibine, sonraki etkinlikler için ışık tutan bir kılavuz olacaktır.

Çağdaş müziğe ve özellikle genç bestecilerimize verdiğiniz destekten ötürü siz dinleyicilerimize ve izleyicilerimize hissettiğimiz sonsuz şükran duygularımızı ifade etmeyi bir borç biliriz.

Yüce önder Atatürk diyor ki:

“Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz.”

İyi dinletiler.

Koray SAZLI

YTÜ STF MSSB

SST Anabilim Dalı Kompozisyon Dalı Koordinatörü

 

 

Bu konser, 2021 yılında kaybettiğimiz değerli besteci, müzik yazarı ve eğitmen Muammer Sun’a ithaf edilmiştir…